PRODUCTION INFORMATION

Access to the script


Teams A and B cast should have their own script. If this has been lost a replacement can be purchased for £10. Books do not need to be returned to us and can be written in. A script can also be found on the following link; CLICK HERE




Access to the soundtrack


The soundtrack can be found by clicking the link below; CLICK HERE




Performance Information


Performance Venue - Walker Theatre, Theatre Severn, Shrewsbury, SY3 8FT Performance Dates - Saturday 18th and Sunday 19th September 2021




Purchasing Tickets


Tickets have been ammended on the Theatre Severn website - any tickets purchased have been transferred to new dates and can easily be exchanged for an alternate show.




Costume Requirements


Performers involved in Moana do not need to provide any costumes or footwear - we will be costuming the entire show :)




Cast List


WEDNESDAY REHEARSAL TEAM: Tomatoa Left Claw: Rhea Dyght Tomatoa Right Claw: Elijah McAree Tomatoa Left Claw: Emily Whitmore Tomatoa Right Claw: Team Sand Violet Howard Harlow Haynes Ivy Schwarzer Sophie Peake Alice Deacon Aled Houghton Isla MacDonald Leyla Tipton Oliver Nayman Team Sea Elissa Ingram Freya Breeze Rhea Dyght Emily Whitmore Paige Wigley Lexi Statham Ivy Kilburn Patrick Argylian Isabelle Fox Lola Buckland Ruby Saxby THURSDAY REHEARSAL TEAM: Moana - Ella Oliver Gramma Tala - Edie Lewis Sina & Tomatoa - Izzy Oliver Te Fiti & Te Ka - Katie Holmes Maui - Ewan Griffiths Chief Tui - Jonny Carroll Pua - Georgia Hall Salter Hei Hei - Libby Keeble Chief Ancestor 1 - Jess Foxall Chief Ancestor 2 - Toby Stower Chief Ancestor 3 - Bronte Scott Principle Dancer / Ensemble - Millie Holmes Principle Dancer / Ensemble -Lexi Varley Principle Dancer / Ensemble - Ella Rowlands Principle Dancer / Ensemble - Molly France Principle Dancer / Ensemble - Nina Crowe Fisherman 1 - Daniel Nayman Fisherman 2 - Elijah McAree FRIDAY REHEARSAL TEAM: Moana - Lizzy Nash Gramma Tala - Violet Williams Sina / Tomatoa - Lucy Worton Te Fiti / Te Ka - Holly Brookes Maui - Hugo Jennings Chief Tui - Jacob France Pua - Issy Hickman Hei Hei - Isaac Houghton Chief Ancestor 1 - Bella Yeardley Chief Ancestor 2 - Lily Quinn Chief Ancestor 3 - Abbie Worley Foster Principle Dancer / Ensemble - Izzy Seekins Principle Dancer / Ensemble - Betty Evans Principle Dancer / Ensemble - Auckland Lord Principle Dancer / Ensemble - Ella Statham Principle Dancer / Ensemble - Amelie Butcher Principle Dancer / Ensemble - Maddie Middleton Ensemble - Lily Onions Ensemble - Sophie Bowen Fisherman 1 / Ensemble - TBC Fisherman 2 / Ensemble - Lilly Anne Herries Young and Juniors Performance Teams TEAM COCONUT Rueben Pearce Otis Kearnes Ruby Smith Willow Lovell Ophelia Burbidge Wilfred Burbidge Isabelle Ellis Lottie Jones Maisie Nichols Eli Carroll Alicia Makan Marissa Makan Mollie Hughes Mia Bailey Lily Crowe TEAM PALM TREE Aria Butcher Tilly Simmonds Jake Ruscoe Iola Povall Lola Barker Merryn Edwards Lauren Ruberry Maggie Mccoy Ruby Westley Poppy Bones Poppy Breeze Caidance Quigley Alivia Thomas Maggie Houghton TEAM ISLAND Robyn Powel Eloise Christance Scarlet Taylor Flora Hartshorne Winnie Challenor Jacob Aston Matilda Tryhorn Matthew Fox Hannah Castree Freya Aston Livia Hanmer Victoria Oni Freya Wilde Olivia Oni Millie Bennett




Theatre Rehearsal Information


TEAM SAND rehearsal Friday 17th September - time to be confirmed TEAM SEA rehearsal Thursday 16th September - time to be confirmed (Principals are invited to join both rehearsals) Friday young musical theatre teams (Coconut, Palm tree and Island) tech rehearsal Friday 17th september - time to be confirmed Please arrive at stage door to be signed in by our staff.




Final studio rehearsals


Wednesday 4.00pm team Remaining rehearsals for this team will run: Wednesday 1st September from 4.00 - 6.00pm* extended rehearsal Wednesday 8th September from 4.00 - 5.00pm Wednesday 16th September from 4.00 - 5.00pm Thursday 5.00pm team Remaining rehearsals for this team will run: Tuesday 31st August 11.00 - 5.00pm (additional rehearsal) Thursday 2nd September 5.00pm - 7.00pm* extended rehearsal Thursday 9th September 5.00pm - 6.00pm Sunday 12th Septmber 5.30pm-8.00pm (full show run) Friday 4.00pm Young team Remaining rehearsals for this team will run: Friday 3rd September 4.00pm - 6.00pm* extended rehearsal Friday 10th September 4.00pm - 5.00pm Friday 5.00pm Junior team Remaining rehearsals for the junior team will run: Friday 3rd September 4.00pm - 6.00pm* extended rehearsal Friday 10th September 5.00 - 6.00pm Friday 6.00pm team Remaining rehearsals for this team will run: Tuesday 31st August 11.00 - 5.00pm (additional rehearsal) Friday 3rd September 5.30pm - 7.30pm* extended rehearsal Friday 10th September 6.00pm - 7.00pm Sunday 12th September 3.00pm - 5.30pm (full show run)




Performance Teams


WEDNESDAY REHEARSAL TEAM: Team Sand Performance Dates: 12.00pm Saturday 18th September, 3.30pm Sunday 19th September and 7.00pm Sunday 19th September 2021. Team Sea Performance Dates: 3.30pm Saturday 18th September, 7.00pm Saturday 18th September and 12.00pm Sunday 19th September 2021. ____ Claw performances: Saturday 18th at 12.00pm & Saturday 18th at 3.30pm Tomatoa Right Claw: _ Tomatoa Left Claw: Rhea Dyght Sunday 19th 3.30pm & Sunday 19th 7.00pm Tomatoa Right Claw: Elijah McAree Tomatoa Left Claw: _ Saturday 18th 7.00pm & Sunday 19th 12.00pm Tomatoa Right Claw: Daniel McCloud Tomatoa Left Claw: Emily Whitmore THURSDAY REHEARSAL TEAM: Saturday 12.00pm / Sunday 3.30pm / Sunday 7.00pm FRIDAY REHEARSAL TEAM: Saturday 3.30pm / Saturday 7.00pm / Sunday 12.00pm _____________ Friday Young Teams TEAM COCONUT Performing on Saturday 18th September 12.00pm and Sunday 19th at 7.00pm. TEAM PALM TREE Performing on Saturday 18th at 3.30pm and Saturday 18th at 7.00pm. TEAM ISLAND Performing on Sunday 19th 12.00pm and Sunday 19th at 3.30pm.




Access to dance tutorials


These video links will be uploaded throughout the term.